Reguli de finanţare

Reguli de finanţare

Solicitările pentru acordarea de finanțare vor fi luate în considerare dacă organizația pe care o reprezinți îndeplinește anumite condiții:

• reprezinți o fundație sau o organizație neguvernamentală non-profit înregistrată legal ȋn Romȃnia, ce desfășoară activități de cel putin 1 an
  • organizaţia este acreditată pentru acordarea serviciilor propuse în proiect (acolo unde acreditarea este necesară)
  • proiectul propus se adresează unui grup de persoane

Nu vom acorda finanțări proiectelor care:

• nu se înscriu în obiectivele Fundației Orange și nu sunt în concordanță cu misiunea acesteia
  • au loc în afara țării. Dacă proiectul se desfăşoară în afara teritoriului ţării, te rugăm să accesezi www.fondationorange.com
  • au ca scop acordarea de burse, studii academice sau cercetări pentru angajații organizației sau beneficiari. Fundația Orange nu susține acțiuni precum excursii umanitare, conferințe, tabere, concerte sau alte evenimente, chiar dacă, de exemplu, participanții furnizează rechizite școlare sau alte ajutoare pentru oamenii pe care îi vizitează
  • au ca scop organizarea unor activități cu caracter politic sau religios

Consiliul Director al Fundaţiei evaluează aplicaţiile primite și alege câștigătorii în funcţie de un set de criterii precum: relevanța și coerența proiectului, durabilitatea (rezultate concrete și sustenabilitate), impactul (soluția propusă și numărul de beneficiari), componenta digitală, caracterul inovator, contribuția din partea candidaților, precum și experiența anterioară de lucru a aplicantului.

Oportunități de finanțare

Granturi mici SuperCoders - ediția 2023

Status: apel închis
Perioada de înscriere a proiectelor - 25 septembrie, ora 12:00 - 29 septembrie 2023, ora 17:00*
*Doar primele 20 de aplicații transmise vor fi evaluate.

Obiectiv

Programul își propune să contribuie la promovarea și dezvoltarea competențelor digitale de bază (programare vizuală- Scratch) pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 10 și 14 ani.
Acțiunile susținute în cadrul programului
Vor fi susținute proiecte ce vizează următoarele tipuri de activități:

• evenimente de instruire in Scratch;
  • competiții locale de coding in Scratch;
  • hackatoane de coding in Scratch.

Entități eligibile

La concurs pot participa:

• organizații neguvernamentale (asociații, fundații sau federații),
  • instituții educaționale,
  • instituții culturale
  • biblioteci publice.

Tipuri de granturi

Valoarea totală a Programului „SuperCoders” ediția 2023 este de 50.000 RON.

Valoarea sprijinului financiar acordat de Fundația Orange unui proiect poate fi de maxim 5.000 de lei.

Depunerea proiectelor

Formularul de aplicație se completează în limba română și se depune exclusiv online, prin intermediul platformei: https://proiecte.fundatiaorange.ro/ro/

Documentele Apelului de proiecte:

Rezultatele apelului de proiecte din cadrul programului Lumea prin Culoare și Sunet”- ediția 2023

Mulțumim tuturor organizațiilor care au elaborat și transmis proiecte în cadrul acestei ediții! Sperăm ca interesul pentru găsirea de soluții eficiente pentru persoanele cu deficiențe de vedere și/sau auz să se mențină și în edițiile următoare.

Proiecte câștigătoare:

Grant 1