Centrul de Pregătire Educaţională Remedială - Asociaţia Edusfera

Centrul de Pregătire Educaţională Remedială - Asociaţia Edusfera

Susține un ONG 2017

Susţinut de Bogdan Urlan

Proiectul și-a propus să îmbunătăţească rezultatele la Evaluarea Naţională prin realizarea de ateliere educaţionale care au cuprins planuri de învăţare personalizate, alături de evaluari complete şi individuale la matematică şi la limba română. Acest proiect s-a adresat copiilor cu risc de abandon şcolar din cauza sărăciei, copiilor cu dizabilităţi şi copiilor romi din Cojasca, judeţul Dâmboviţa, comuna cu una dintre cele mai mari rate de sărăcie din ţară.

De asemenea, proiectul a avut în vedere şi pregătirea pedagogică a profesorilor din şcoală, pentru creşterea calităţii intervenţiei didactice pe termen lung prin utilizarea metodelor inovative, nonformale şi interactive în procesul de predare-învăţare.

Beneficiarii acestui proiect au fost 40 de copii cu risc crescut de abandon şcolar.

2017-pregatire-educationala