Cinema pentru Pitici - Asociația de Medicină pentru Sănătate Publică

Cinema pentru Pitici - Asociația de Medicină pentru Sănătate Publică

Susține un ONG 2018

Susținut de Caloian George-Alexandru

Peste 500 de părinți și copiii lor, internați pe termen lung la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Marie Curie” și la Centrul Național Clinic de Recuperare Neuropsihomotorie pentru Copii „Dr. Nicolae Robănescu” au participat la activități de relaxare, unde au vizionat desene animate și au participat la diverse jocuri tematice, împreună cu voluntarii proiectului.

Prin proiectul „Cinema pentru Pitici”, copiii internați în cele două spitale din București și-au diversificat activitățile zilnice și s-au deconectat de la rutina obișnuită, de zi cu zi. Scopul demersului a fost ca cei mici să uite pentru câteva ore de boală și să se poată bucura de jocurile specifice vârstei lor.

În proiect au fost implicați, pe lângă copiii și însoțitorii lor, peste 60 de voluntari care au investit timp pentru a le aduce copiilor internați în cele două centre medicale un zâmbet pe față și de a le reda bucuria de a se juca împreună cu cei de vârsta lor.