CLICK și Ajungem Mari - Asociația Lindenfeld

CLICK și Ajungem Mari - Asociația Lindenfeld

Susține un ONG 2019

Susţinut de Oana Doagă

Prin acest proiect 80 de copii și tineri instituționalizați din București și Râmnicu Sărat vor participa la cursuri de utilizare a calculatorului și Internetului, dar şi la cursuri online de limbă engleză.

De asemenea, Asociaţia va oferi şi echipamentele necesare susţinerii acestor cursuri şi va realiza un suport de curs atractiv şi interactiv despre utilizarea calculatorului. Copiii şi tinerii beneficiari sunt înscrişi în învăţământul preşcolar sau şcolar de stat, la grădiniţe şi şcoli normale sau speciale sau la seral/a doua şansă, iar nivelul lor este în medie cu 2 ani mai scazut decât al colegilor din familii tipice.

Cunoştinţele lor în materie de utilizare a calculatorului sunt foarte reduse pentru că au rar acces în sala de calculatoare, există un calculator vechi pentru 12 copii pe care îl folosesc pentru teme.