Clubul micilor programatori Școala Gimnazială Costuleni, comuna Costuleni, județul Iași

Susține un ONG 2023

Proiect susținut de Cristian Pațachia-Sultănoiu

Proiectul își propune creșterea accesului la educație tehnologică pentru copiii din ciclul gimnazial din comuna Costuleni. Astfel, vor fi oferite cursuri gratuite de robotică pentru 70 de copii și va fi creată o structură educațională de tip club de robotică, care va fi dotată cu kituri de robotică, iar profesorii vor fi instruiți pentru a-i putea iniția pe copii în acest domeniu.

Situată în una din cele mai puțin dezvoltate regiuni ale Europei, Școala din Costuleni are în structura sa 4 școli primare situate pe raza comunei, în toate cele patru sate: Costuleni, Covasna, Cozia și Hilita, și două unități gimnaziale, comasate în satele Costuleni și Covasna. Totalul elevilor înscriși la școală este de 426, din care 150 sunt în ciclul gimnazial.