Educaţie digitală pentru copiii din Bosanci - Asociaţia Freedom Smile

Educaţie digitală pentru copiii din Bosanci - Asociaţia Freedom Smile

Susține un ONG 2016

Susţinut de Mirela Scurina

Prin intermediul proiectului „Educaţie Digitală pentru copiii din Bosanci” a fost creat în Şcoala Gimnazială din Bosanci (judeţul Suceava) un Laborator Digital dotat cu 15 calculatoare conectate la Internet. De asemenea, în cadrul proiectului au fost organizate cursuri de informatică pentru 30 de elevi de la clasele V-VIII, profesori şi părinţi.

Proiectul a reuşit să îi aducă pe copii în era digitală şi să le ofere oportunitatea de a învăţa prin intermediul Internetului, pentru a se integra mai usor. Înainte de realizarea Laboratorului Digital, în şcoală exista un singur computer funcţional  fără conexiune la Internet.

În acelaşi timp, proiectul a oferit şi acces la instrumente moderne de comunicare: Facebook şi Skype, pentru a facilita comunicarea dintre copii şi părinţii plecaţi la muncă în străinătate. Din cei 310 de copii din localitate, 237 de copii au cel puţin un părinte plecat la muncă în afara ţării.