Şi copiii cu autism merg la școală - Asociaţia Ȋnvingem Autismul

Şi copiii cu autism merg la școală - Asociaţia Ȋnvingem Autismul

Susține un ONG 2013

Susţinut de Adina Elena Raicu

Acest proiect și-a propus ȋmbunătăţirea accesului la educaţie pentru 150 de copii cu autism din 6 orașe din Romȃnia. Copiii cu autism au un mod de ȋnvăţare diferit faţă de alţi copii, iar educaţia lor trebuie să fie specializată.

autism-1

Ȋn plus, integrarea lor este de cele mai multe ori ȋngreunată de mentalitatea celor din jur. Prin acest proiect, 30 de copii cu autism au participat la activităţi ȋn scopul de a fi integraţi ȋn școală, alături de copii cu o dezvoltare tipică, iar 150 de cadre didactice din București și din ţară au participat la activităţi de dezvoltare a cunoștinţelor și abilităţilor despre autism ȋn metode de predare și integrare școlară a elevilor cu autism. De asemenea, proiectul a urmărit educarea a 300 de copii din București care au o dezvoltare tipică și sunt colegi ai copiilor cu autism, ȋn vederea ȋmbunătăţirii integrării școlare a colegilor lor speciali.

autism-2