Fundaţia Orange lansează o nouă ediţie a fondului de finanţare “Lumea prin culoare şi sunet”

350.000 euro pentru proiecte în beneficiul persoanelor cu deficienţe de vedere şi/sau de auz

Bucureşti, 9 decembrie 2014. Fundaţia Orange lansează o nouă ediţie a concursului de proiecte "Lumea prin culoare şi sunet". Fondul de finanţare susţine proiecte propuse de către organizaţii nonprofit care doresc să implementeze proiecte, în special cu ajutorul tehnologiilor digitale, în beneficiul persoanelor cu deficienţe de vedere, de auz şi alte deficienţe asociate. La ediţia din acest an Fundaţia Orange oferă finanţare în valoare totală de 350.000 de euro pentru proiecte care contribuie la îmbunătăţirea calităţii vieţii persoanelor cu deficienţe de vedere şi/sau de auz şi la integrarea socială a acestora, prin facilitarea accesului la educaţie, la sănătate şi la cultură.

Fundaţia Orange invită instituţiile publice sau organizaţiile neguvernamentale şi nonprofit (asociaţii, fundaţii sau federaţii, instituţii educaţionale, instituţii medicale, instituţii culturale) să candideze cu proiecte în beneficiul persoanelor cu deficienţe de văz şi/sau auz sau alte deficienţe cauzate de acestea. Valoarea sprijinului financiar acordat de Fundaţia Orange unui proiect poate varia între 20.000 şi 50.000 de euro.

Concursul din acest an se desfăşoară exclusiv pe platforma online www.finantare.fundatiaorange.ro. Pentru a depune un proiect, organizaţiile interesate sunt invitate să acceseze această platformă, să îşi creeze un user şi apoi să completeze formularul disponibil online.

Termenul limită pentru depunerea proiectelor pe această platformă online este 28 ianuarie 2015, ora 18:00. După acest termen, platforma nu va mai permite trimiterea niciunei aplicaţii, iar cererile de finanţare depuse până la acel moment vor intra în procesul de evaluare şi selecţie. Proiectele câştigătoare vor fi alese de un juriu format din membrii Consiliului Director al Fundaţiei Orange.

Mai multe detalii privind criteriile de participare sunt disponibile în Regulamentul concursului, disponibil atât pe platforma online www.finantare.fundatiaorange.ro, cât şi pe websiteul Fundaţiei Orange la adresa: www.fundatiaorange.ro/finantare.