City Break în munții Cernei - Asociația Montană Carpați

City Break în munții Cernei - Asociația Montană Carpați

Susține un ONG 2020

Proiect susținut de Mirela Scurina

Inițiativa își propune creșterea veniturilor comunităților locale în urma dezvoltării activităților de turism ecologic, în paralel cu promovarea și popularizarea ariei protejate “Parcul Național Domogled-Valea Cernei”.

Mirela Scurina, Billing Manager Orange Services  - „Am obținut în 2016 și 2017 granturi din partea Fundației Orange pe teme legate de educație și digitalizare, iar acum mi-am dorit să susțin alte cauze dragi mie, muntele și dezvoltarea sustenabilă. Consider că trebuie să ajutăm comunitățile din zone izolate, care încă păstrează obiceiuri străvechi într-o lume urbanizată și industrializata.”

În Munții Cernei, cu precădere pe teritoriul comunei Cornereva, în aria Parcului Național Domogled-Valea Cernei, există localități care din pricina izolării geografice, au statut de cătun. Aici populația are spor negativ, trendul este unul de depopulare ca urmare a condițiilor economice defavorabile, iar economia locală este axată pe exploatarea resurselor pădurii.

Prin amenajarea traseelor turistice care ating aceste cătune și prin promovarea turismului ecologic, proiectul vrea să înlesnească accesul unui număr tot mai mare de turiști în zonă, contribuind astfel la creșterea cererii de servicii și produse locale (cazare, obiecte din lemn, produse de țesătorie, alimente produse local). Simultan, vor fi promovate local informații despre Parcul Național, astfel încât dezvoltarea activităților economice să se facă pe direcții sustenabile din punct de vedere al ariei protejate.

Beneficiari direcți vor fi cei aproximativ 3500 de locuitori din proximitatea munților Cernei (în special cei din localitățile izolate), iar indirecți, cel puțin 20.000 de turiști, amatori ai turismului de aventură, ecvestru, speoturism, religios, etnografic, agroturism (stâne tradiționale și produse locale agricole) care vor beneficia în fiecare an de căi de acces sigure și confortabile către această zonă pitorească a țării. O clasă aparte de turiști beneficiari ai proiectului sunt cei interesați să parcurgă așa-numitele magistrale europene de turism pedestru de lungă distanță. Un segment din magistrala E8 coincide cu traseul de creastă al Munților Cernei. Un articol din New York Times nominalizează pe locul 50, între cele 52 de recomandări de destinații turistice pentru anul 2020, Munții Făgărașului și Parcul Național Domogled-Valea Cernei.

City break in muntii Cernei

Proiectul va include o serie de activități precum:
➡ Marcarea sau refacerea marcajelor, amenajarea unor facilităţi pe trasee, completarea infrastructurii de informare în traseele turistice
➡ Educaţia ecologică prin acțiuni de înlăturare a resturilor rămase în urma vizitatorilor pe traseele refăcute
➡ Promovarea atât online, cât şi prin materiale informative printate, care să abordeze teme diverse, de la patrimoniu natural până la reguli de vizitare
➡ Implicarea mass-media în acţiuni de promovare a activităţilor de conservare a peisajelor, habitatelor, florei şi faunei deosebite, prin articole, interviuri, documentare, filme despre Parcul Național
➡ Promovarea Regulamentului Parcului National precum și a regulilor specifice pentru protecția fiecărui obiectiv turistic, monument al naturii sau zona peisajeră deosebită

„Ca locuitor al Văii Cernei,nu pot să mă bucur când văd că de ani buni, dezvoltarea turismului în Valea Cernei, o zonă cu un potențial uriaș, e o atmosferă de ”silenzio stampa”. Cred că toți factorii care pot contribui la dezvoltarea turismului în Valea Cernei au datoria să iasă din această stare de acalmie, să se așeze la masă și să caute soluții și modalități de a le pune în operă, astfel încât lucrurile să se urnească și aici în ceea ce privește turismul”. Nicolae Novăcescu, primar localitatea Cornereva.

Printre obiectivele calitative pe termen lung ale proiectului amintim:
➡ Creșterea nivelului de trai prin promovarea turistică a zonei
➡ Creșterea nivelul de acceptare a ariei protejate “Parcul Național Domogled-Valea Cernei în rândul comunităților locale
➡ Creșterea nivelul de conștientizare privind depozitarea responsabilă a deșeurilor prin implicarea localnicilor în activitățile de igienizare
➡ Creșterea nivelului de conștientizare asupra potențialului de dezvoltare asigurat de geodiversitatea și biodiversitatea existente în parc

Un interviu detaliat cu Oana Blîndu, Președinte Asociația Montană Carpați, este disponibil aici.

Asociația Montană Carpați este o organizație neguvernamentală înființată în anul 2008 cu scopul de a promova patrimoniul montan al țării, cu precădere în rândul tinerilor și al copiilor. Principalele programe desfășurate sunt: “Voluntar în Carpați”,“Inițiere la înălțime”, “Și muntele e o școală”.

În domeniul infrastructurii montane, asociația activează deja de 12 ani, a acoperit trasee care însumează peste 3500 de km și deține experiența necesară pentru a fi, după Salvamont, organizația cu cel mai mare volum de lucrări în domeniu.