GreenIMPACT – Antreprenoriat Verde - Fundația Noi Orizonturi

GreenIMPACT – Antreprenoriat Verde - Fundația Noi Orizonturi

Susține un ONG 2018

Susținut de Oana Batușariu

Prin acest proiect, copii din localități de pe harta ecoturismului au beneficiat de o oportunitate de creștere la ei în sat. Strânși în cluburi numite GreenIMPACT, copii și tineri au învățat să aprecieze patrimoniul natural și cultural al locurilor în care s-au născut, să identifice comori locale și să implementeze proiecte care să le pună în valoare și să dezvolte comunitatea locală. Printr-o abordare educațională care a pus accentul pe învățare pe bază de proiecte reale, elevii au dobândit cunoștințe și abilități care îi ajută să își dezvolte competențe necesare fie ca angajat, fie ca antreprenor într-un mediu economic care susține afacerile în turism, prietenoase cu mediul.

Abilități precum creativitate, soluționarea problemelor, comunicare și gândire strategică sunt esențiale pentru redresarea economică a localităților din zonele cu parcuri natural, iar prin GreenIMPACT – Antreprenoriat Verde, copiii au beneficiat de contextul de regăsire a motivației pentru a învăța și a le dezvolta. Proiectul s-a adresat copiiilor din 25 cluburi GreenIMPACT - aproximativ 500 de copii și tineri, cu vârste între 10 și 18 de ani.