Meloterapie şi Ritm - Asociaţia Şanse pentru toţi

Meloterapie şi Ritm - Asociaţia Şanse pentru toţi

Susține un ONG 2016

Susţinut de Teglas Rezso

În cadrul proiectului „Meloterapie şi Ritm”, 60 de copii cu probleme emoţionale sau cu dizabilităţi din Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă Nr.1 din Targu Mureş au fost ajutaţi prin intermediul muzicii şi a ritmului, să îşi dezvolte anumite funcţii şi procese cognitive, să găsească noi forme de exprimare în cadrul unui climat prietenos, să socializeze şi să depăşească bariere de comunicare. Proiectul a contribuit la dezvoltarea personală a acestor copii, prin utilizarea artei ca metodă de terapie.

2016-meloterapie-si-ritm

Activităţile din cadrul proiectului, precum celebrarea Zilei Internaţionale a Persoanelor cu Dizabilităţi alături de tinerii de Liceul Vocaţional Pedagogic "Mihai Eminescu" din Târgu-Mureş sau participarea la diverse festivităţi, au vizat implicarea comunităţii locale şi au condus la creşterea gradului de toleranţă în ceea ce priveşte acceptarea persoanelor cu dizabilităţi în comunitate.