Velocity for our Community - ApEAL (Asociația pentru Educație Antreprenoriat și Leadership)

Susține un ONG 2020

Proiect susținut de Ioana Grigore

Educația ne asigură un bun start în viață tuturor. Scopul proiectul „Velocity for our Community” este de a completa educația școlară în domeniile STEM (robotică) și soft skills (prezentări, lucrul în echipă) pentru elevii din 6 școli gimnaziale rurale din județul Brăila.

Ioana Grigore (HR Manager Orange Services ) - „Mă bucură mult orice formă în care pot contribui la mai binele celorlalți. Atunci când pare că toate stelele strălucesc deodată, bucuria este de-a dreptul magică. Așa este acum când vom demara Velocity for our Comunity. Este ceva în care cred pe atâtea niveluri, încât mi-e greu să înțeleg cum de am avut așa noroc”.

În total, proiectul va ajuta 100 de elevi de gimnaziu și liceu să lucreze mai bine în echipă, să exerseze vorbitul în public, să-și împărtășească experiențele și să-și dezvolte inteligența emoțională, logica, gândirea critică și capacitatea de a rezolva probleme. Mai concret, echipa de robotică Velocity din Colegiul Național “Gh. Munteanu Murgoci” are ca obiectiv principal constituirea în șase școli gimnaziale a câte unui cerc de robotică cu cel puțin 10 elevi membri și câte un profesor coordonator.

Proiectul include o serie de activități:

În cadrul competiției, echipele de elevi alături de profesorii mentori, vor realiza o serie de materiale grafice, video și scrise. Selecția școlilor se va face între 14 septembrie – 5 octombrie 2020, iar câştigătorii vor fi anunţaţi pe 12 octombrie 2020. Un model de înscriere poate fi vizualizat pe următorul link, iar formularul de concurs este disponibil aici. Regulamentul concursului poate fi consultat accesand acest link.

➡ Consilierea și mentoratul fiecăreia dintre cele 6 echipe pe parcursul unui an, cu scopul ca aceste echipe să devină autonome pe viitor. Echipele vor fi pregătite pentru participarea la concursuri precum World Robot Olympiad și FIRST LEGO League

➡ Organizarea de  3 workshop-uri alături de voluntari din Orange Services (pe teme precum 3D printing, activitatea unui club de robotica, setul Mindstorm EV3)

➡ Organizarea unui concurs de robotică la nivel local cu participarea cluburilor înființate prin proiect

➡ Organizarea unei zile de voluntariat la echipa Velocity – tematică legată de abilități și competențe necesare elevilor de liceu pentru a avea succes în mediul de afaceri

Proiectul are efecte pozitive deoarece:
➡ Mobilizează întreaga comunitate
➡ Contribuie la dezvoltarea de dezvoltare de abilități și competente în rândul tuturor celor implicați: cadre didactice, elevi de gimnaziu care descoperă lucruri noi, elevii de liceu care devin mentori, părinții acestor elevi
➡ Vine în întâmpinarea nevoilor companiilor locale prin apropierea de nevoile educaționale ale mediului de afaceri

„Echipa noastră de robotică a organizat o serie de evenimente în comunitate, ocazii cu care a interacționat cu foarte mulți elevi de nivel gimnazial pasionați de tehnologie, de unde s-a conturat și ideea acestui proiect. De asemenea, tinerii de liceu au participat la o serie de concursuri în urma cărora au învățat că pentru a obține rezultate, trebuie să adauge un plus de valoare comunității din care fac parte, să transmită mai departe informațiile si expertiza obținută în cadrul competiției. Sunt acum pregătiți sa aducă cu puțin suport, mai multă valoare comunității din care fac parte” Paul Pruș, profesor de informatică în cadrul colegiului Gh. Munteanu Murgoci și coordonator al echipei de robotică Velocity

Din anul 2009, ApEAL (Asociația pentru Educație Antreprenoriat Leadership), creează şi şlefuieşte un model de Educaţie pentru Succes, cu scopul dezvoltării comunităţilor. Asociația propune prin proiectele selectate o alternativă experiențial - transformațională si o abordare multianuală.

Dintre proiectele asociației amintim:  CTS - Clubul Tineri de Succes Ciocanesti DB,  Şcoala de Vară Comunitară, SEN -Satul Educatiei Nonformale, MCCE - Mos Craciun Comunitar Educativ, Atlantikron (academie de vară de ştiinţe desfăşurată pe insula dunăreană Inelul de Piatră) Biblioteca, un nou început​: un proiect prii care o bibliotecă comunală a devenit dintr-un loc de împrumutat cărţi, un mic centru comunitar de activităţi multilaterale.